Forum Internetowa gra polityczna Internetowa gra polityczna "Poseł"
W grze mamy LISTOPAD 2005
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ustawa o ekologicznych plantacjach energetycznych KP SLD

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Internetowa gra polityczna "Poseł" Strona Główna -> Dziennik Ustaw
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mlody431
Administrator



Dołączył: 04 Maj 2006
Posty: 163
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 17:07, 01 Lis 2006    Temat postu: Ustawa o ekologicznych plantacjach energetycznych KP SLD

Cytat:
Rozdział 1. - przepisy ogólne

Art 1. Ustawa precyzuje zasady tworzenia i funkcjonowania plantacji roślin energetycznych
Art 2. Za rośliny energetyczne wchodzące w skład "biomasy" uważane są:
* wierzba wiciowa (Salix viminalis)
* ślazowiec pensylwański, zwany również malwą pensylwańską (Sida hermaphrodita)
* słonecznik bulwiasty, zwany powszechnie topinamburem (Helianthus tuberosus)
* róża wielokwiatowa (Rosa multiflora)
* rdest sachaliński (Polygonum sachalinense)
* trawy wieloletnie, m. in. miskant olbrzymi (Miscanthus sinensis gigantea), miskant cukrowy (Miscanthus sacchariflorus), spartina preriowa (Spartina pectinata), palczatka Gerarda (Andropogon gerardi)

Rozdział 2. - zasady tworzenia plantacji energetycznych

Art 3. Plantacje energetyczne mogą być tworzone na glebach wszystkich klas o ile nie są one wykorzystywane do intensywnej produkcji rolniczej i stanowią tzw. nieużytki.

Art 4. Plantacje energetyczną mogą zakładać obywatele Rzeczposopolitej Polskiej, w szczególności:
a) rolnicy i mieszkańcy obszarów wiejskich nie posiadający dochodów z działalności pozarolniczej
b) bezrobotni bez prawa do zasiłku, ale będący zarejestrowani we właściwej placówce Urzędu Pracy
c) byli górnicy zrestrukturyzowanych kopalnii węgla kamiennego lub brunatnego
d) renciści o ile nie posiadają oświadczenia o pełnej niezdolności do pracy
e) inne osoby fizyczne o ile przedstawią stosowny biznesplan wraz ze zobowiązaniem utrzymania plantacji przez okres nie krótszy niż 5 lat.

Art 5. W celu zapobiegania zaburzeniom biosfery plantacja energetyczna nie może powstać w sąsiedztwie obszarów chronionej przyrody oraz w miejscach wystepowania wyjątkowo rzadkich gatunków zwierząt lub roślin.

Rozdział 3. - zakup i dzierżawa gruntów pod plantacje energetyczne, kwestie podatkowe

Art 6. Plantacja energetyczna może powstać na gruntach bedących własnością przedsiębiorcy lub na ziemiach przez niego dzierżawionych.

Art 7. Państwo Polskie zobowiązuje się do odsprzedaży właścicielom plantacji energetycznych gruntów będących w jego posiadaniu po cenie stanowiącej conajwyżej 65% obecnej ceny rynkowej.

Art 8. Państwo Polskie zobowiązuje się do wydzierżawienia właścicielom plantacji energetycznych gruntów będących w jego posiadaniu według stawki stanowiącej conajwyżej 75% obecnej ceny rynkowej.

Art 9. Zakup sadzonek roślin energetycznych na cele związane z rozpoczęciem działalności plantacyjnej zostaje obłożony 3% stawką podatku VAT.

Art 10. Przedsiębiorca, który przez okres conajmniej 3 lat pozostawał bezrobotnym bez prawa do zasiłku lub rencistą i złożył stosowne podanie wraz z biznesplanem może starać się o dotację państwową w wysokości 3000 zł. na rzecz rozpoczęcia działalności plantacyjnej.

Art 11. Produkty plantacji energetycznych (biomasa odsprzedawana elektrowniom) zostają obłożone 7% stawką podatku VAT.

Art 12. Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność plantacyjną zostają zwolnieni z podatku od gruntu oraz z podatku VAT na zakup środków ochrony roślin na okres 2 lat.

Rozdział 4. - profity wynikające ze współdziałania ekologicznego i gospodarczego

Art 13. Elektrownie, które spełniają warunki opisane w ustawie o ekologicznym kierunku energetyki Rozdział.3. Art 2. oraz nie posiadają kar skarbowych lub prawnych zostają wpisane do Krajowego Rejestru Elektrowni Ekologicznych prowadzonego w ramach Ministerstwa Rozwoju. Moga one ubiegać się o profity wynikające ze swej działalności.

Art 14. Wszelkie profity i ulgi mogą być wykorzystane tylko przez plantacje roślin energetycznych oraz elektorownie bezpośrednio skupujące od nich biomasę. Z profitów tych nie moga więc korzystać żadni pośrednicy oraz sektor usługowy.

Art 15. Plantacje roślin energetycznych, które zawrą umowę na sprzedaż produkowanej przez siebie biomasy z odbiorcami wpisanymi na listę Państwowego Rejestru Elektorowni Ekologicznych zostają zwolnienione z podatku VAT na zakup sadzonek roślin energetycznych.

Art 16. Plantacje roślin energetycznych, które zatrudniają conajmniej 5 pracowników w pełnym wymiarze godzin opłacają jedynie 90% kosztów pracy, 10% zostaje zrefundowane z Budżetu Państwa.

Art 17. Plantacje roślin energetycznych, które w danym roku sprzedadzą 100% wyprodukowanej przez siebie biomasy mają prawo do ubiegania się o dotację państwową dysponowaną z funduszy unijnych w wysokości 3000 zł. na dalszy rozwój działalności.

Art 18. Plantacje roślin energetycznych, które zawrą umowę na sprzedaż biomasy z odbiorcą zagranicznym mogą liczyć na wsparcie Państwa Polskiego w zakresie polityki celnej oraz zostają zwolnione z podatku VAT na zakup środków ochrony roślin.

Rozdział 5. - przepisy końcowe

Art 19. Ustawa wchodzi w zycie z dniem ogłoszenia.


Uzasadnienie
Cytat:
Rozdział 1. to wstęp, którego zapewne nie trzeba nikomu tłumaczyć, no chyba, że nazwy łacińskie gatunków roślin sprawiają komuś kłopot [uśmiecha się przyjaźnie i kontynuuje dalej]
Rozdział 2. zawiera określenie możliwej lokacji przestrzennej dla plantacji roślin energetycznych, które powinny być tworzone przy wzięciu pod uwagę ochronę gatunkową oraz działalność rolniczą. Plantacje te powinny być tworzone z dala od większych skupisk chronionych zwierząt i roślin, na słabszych ziemiach będących nieużytkami, aby nie zajmować powierzchni, która mogłaby być z powodzeniem wykorzystana rolniczo. Ponadto najważniejszymi adresatami projektu powinni być małorolni rolnicy, bezrobotni i inne grupy społeczne, które należy zaktywizować i zachęcić do działalności w nowej branży. Nie chodzi bowiem by biznes plantacyjny bogacił największe koncerny i firmy, ale był pewną alternatywą przede wszystkim dla zwykłych ludzi...
Rozdział 3. to sprecyzowanie wsparcia na linii przedsiębiorca-państwo. Jest to wyważona propozycja łączenia ulg podatkowych, obniżek cen przy zakupie ziemi oraz pomocy bezpośredniej tak, aby zoptymalizować prężność rozwoju rynku, który dotychczas był w Polsce niezbyt rozpowszechniony.
Rozdział 4. to wreszcie utworzenie przy Ministerstwie Rozwoju Państwowego Rejestru Elektrowni Ekologicznych (PREE) mającego zbierać dane na temat rozwoju energetyki opartej na biomasie oraz decydującego o kierunkach pomocy przedsiębiorcom, którzy najprężniej się rozwijają i intensyfikuja tym samym szybkość wdrażania programu ekologicznego...

Mam nadzieje, ze powyższy projekt zyska akceptację Parlamentu, gdyż w moim odczuciu jest on naprawdę korzystnym krokiem w stronę ekologicznego państwa. Wysoka Izbo! Pomóżmy przedsiębiorcom rozwinąć tę gałąź, wesprzyjmy budowę systemu, który w przyszłości zaowocuje czystą i zdrową Polską! Proszę wszystkie Kluby Parlamentarne o poparcie i czekam na ewentualne pytania...
Dziękuję za uwagę!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Internetowa gra polityczna "Poseł" Strona Główna -> Dziennik Ustaw Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin